Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nejčastější otázky v oblasti EED

 Co nejvíce zajímá členy SVJ a družstevníky v souvislosti s informační povinností platnou od počátku letošního roku?

Na počátku letošního roku vstoupila v platnost tzv. informační povinnost, což v praxi znamená, že v bytových domech vybavených přístroji se schopností dálkového odečtu, má vlastník povinnost všechny příjemce služeb v domě informovat o měsíčních spotřebách tepla pro vytápění a teplé vody. A jak už to bývá zvykem, dlouho tato problematika nikoho příliš neoslovovala a nyní se věci daly velmi rychle do pohybu. V každodenní praxi se setkáváme s mnoha dotazy, které se však velmi často opakují nebo se týkají podobných témat. Samozřejmě, nechybí ani názory zcela odmítavé a konfrontační.

Nejčastější otázkou je sama povinnost. Zde platí, že se jako vlastník musíme ujistit (u správce či u našeho poskytovatele poměrového měření), zda máme v domě opravdu přístroje s vlastností tzv. dálkového odečtu. Připomeňme, že přístroje s dálkovým odečtem musí aktuálně splňovat tři vlastnosti – umožnit odečet bez vstupu  do uživatelské jednotky, být schopny poskytovat měsíční odečty a být schopny data vysílat na vzdálenosti minimálně 250 m. Pokud jsou tyto podmínky splněny, potom povinnost měsíční informace opravdu platí; znamená to, že vlastník musí svou informační povinnost plnit vůči všem příjemcům služeb v domě, a to v zásadě s jednoměsíčním posunem. Tedy letos, právě nyní počátkem března nalézají první měsíční informace o spotřebě své adresáty. Co musí měsíční informace obsahovat? Primárně – je-li to informace o spotřebách, uvádí spotřeby. Spotřeby v technických jednotkách anebo v případě indikátorů bezrozměrné spotřební jednotky (dílky). Mimo to, jsou-li k dispozici i historická data z minulého období, pak i meziroční srovnání, které v případě tepla pro vytápění musí být očištěno o klimatický vliv. Druhým požadovaným srovnáním je srovnání s referenčním příjemcem služeb, což je zjednodušeně řečeno průměr v domě (v zúčtovací jednotce). Obě uvedená srovnání musí být pro větší názornost v grafické podobě.

Pokud náš dům není vybaven přístroji popsanými výše, potom informační povinnost nevzniká. V takovém případě má ale dům povinnost takové přístroje instalovat při nejbližší vhodné příležitosti (výměna bytových vodoměrů na teplou vodu, kalorimetrů či indikátorů), nejpozději však do konce roku 2026, neboť od 1.1.2027 platí informační povinnost celoplošně a bez výjimky. Dodejme, že povinnosti se vůbec netýkají bytových vodoměrů na studenou vodu, ale je mnoho velmi dobrých důvodů (zejména kontrola nežádoucího přetlačování studené vody do vody teplé) sledování spotřeby studené vody v plném rozsahu do informační povinnosti zahrnout.

Co se týče samotného předávání měsíční informace, očekává se, že vše bude probíhat v elektronické formě. Ano, je to rychlé, průkazné, levné. Nicméně, jsou mezi námi spoluobčané, zejména senioři, kteří nejsou ani vybaveni, ani schopni touto formou informace přijímat. Platná legislativa říká, že přeje-li si příjemce služeb obdržet informaci v listinné podobě, je povinností vlastníka mu vyhovět, avšak za cenu možného zpoplatnění „papírové“ formy. Proto se zdá být velmi rozumný přístup řady SVJ, kde členové výboru nabízejí v rámci úředních hodin poskytnout měsíční informaci v elektronické formě na počítači v kanceláři SVJ , vše při zachování zásad ochrany osobních údajů.

Závěrem nemohu nezmínit názor absolutních odpůrců měsíčních informací. Jedná se jak o názory až militantně odmítavé, tak o názory z nichž je zřejmá snaha najít jakoukoliv skulinu k odmítnutí vyžadované praxe. Je třeba zdůraznit, že se jedná o legislativu (zákon a vyhlášku) jako každou jinou a že chceme-li žít v právním státě, je třeba ji bezvýhradně dodržovat. Žádné hlasování na shromáždění vlastníků na zákonné povinnosti nic nemění. Asi by komukoli přišlo absurdní si na schůzi SVJ odhlasovat, že členové tohoto SVJ budou jezdit na červenou místo na zelenou. Ale nikomu absurdní nepřijde si odhlasovat, že v našem domě (v našem SVJ) měsíční informaci nechceme. Dodávám, že nesplnění této povinnosti je správním deliktem a může být pokutováno částkou do výše až 200 tisíc Kč, která by v daném případě šla k tíži statutárních zástupců společenství.

Měsíční informace o spotřebě je stále ještě novinkou. Až delší a rozsáhlejší praxe ukáže, zda je třeba něco měnit či doplňovat. V současné době, kdy jsme sotva začali, není kritika na místě a je projevem emocí nikoli rozvážného hodnocení. Osobně si myslím, že měsíční informace se brzy stane samozřejmostí, na kterou se v klidu stihneme podívat v mobilu, než nám přijede tramvaj. Ano, je to totiž v podstatě velmi stručné a velmi úderné sdělení, které pro nás třeba bude řadu měsíců banálním opakováním očekávaného a najednou ejhle, něco se děje! Nepochybně nás bude zajímat PROČ? A to je ten kýžený cíl – mít vlastní spotřebu pod kontrolou, vyvarovat se nemilých překvapení při ročním vyúčtování a nakládat se zdroji i vlastní peněženkou racionálně.

Ing. Jiří Zerzaň

Techem, spol. s r.o.